AYNI SUDAN BAHANELERLE GELDİLER. CEVAPLARINI ALDILAR.Belirlenen gün ve saatte 1. celse açıldı. Açık Yargılanmaya Başlandı.

SANIK HASAN AKGÜN İŞLERİ NEDENİ İLE DURUŞMAYA KATILAMADI!


Sanık Kemal Kemaloğlu kendisini dolayısı ile başkanını şöyle savundu:

1- O dönemde 5 tane ilçe belediyesi bize katıldı. Devir teslim işleri filan hiç zamanımız yoktu.

2- Belediye binamız yıkılmıştı. Biz bile kahvehanelerde toplanmak zorunda kalmıştık. Yani Kent konseyi için yerimiz yoktu. 

3- O dönemde sivil toplum kuruluşları ile bazı yazışmalar yapmıştık.

Üzerime atılan suçu kabul etmiyorum. Suç kastımız yoktur. Beraatimi istiyorum.

KENT KONSEYİNİN KURULMASINA ENGEL OLANLARA BÜYÜK SUÇLAMA:

Köksal ÇEBİ beyanında;

Sanık savunmasını kabul etmiyorum. 
Belediye başkanının uzunca bir süreden beri verdiği bizim de delil olarak sunduğumuz beyanatları Kent konseyinin kurulmasına ve görev yapmasına tamamen karşı olduğu hatta kaldırılmaları gerektiği yönünde iken; savunmasında öne sürdüğü gerekçeler,

aslında bu gerçek niyetini saklama, 

çok sade bir kanunun uygulanmasını karmaşık

kendileri açısından zahmetli,

maddi açıdan külfetli gibi gösterme,

zaten sonuna yaklaştığı görev süresinin bitimine kadar kamuoyunu oyalama,

böylece SİVİL TOPLUMUN DENETİMİNDEN KAÇIP KURTULMA gayretlerinden ibarettir. 

Delil Olarak da Karadeniz TV'de Yayınlanan Mülakatı Gösteren Çebi;

1- 5 ilçe belediyesinin Büyükçekmece'ye katılması ile oluşan iş yükünün Kent konseyinin kurulmasıyla hiç bir alakası olamaz. Çünkü Konseyin kurulması için belediyenin yapacağı tek şey sivil toplum kuruluşlarına bir davet yazısı göndermekten ibarettir. Belediye başkanı bir yanılgı içindedir. Televizyon mülakatında Kent konseyi üyelerini kendisinin atayacağını zanneden beyanlarda bulunmuştur.

2- Belediye binası yıkıldığı için kendilerinin bile Kahve köşelerinde meclis toplantılarını yapmak zorunda kaldıkları ayrı bir aldatmacadır. Bu konuda belediye başkanı aynı TV programında; "Bir gün kahvede tavla oynayıp nargile içerken bu fikir aklıma geldi. Böylece YEREL DEMOKRASİYİ GELİŞTİRİYORUZ." diyebilmektedir.

Biz de kent konseyi olarak pekala kahvelerde demokratik halk toplantıları yapabilirdik.

3- Yaptık dedikleri yazışmalara gelince; bu daveti almayan bir kısım dernekler olarak kendilerini uyarmamıza, bilgi edinme yasasın dayanarak nedeni ile ilgili bilgi talep etme girişimlerimize cevap dahi vermemişler. Başlangıçta kasıtlı olmadıklarını kabul etsek bile yapılan hata kasıtlı olarak sürdürülmüştür. 
Bu nedenle cezalandırılmalarını istiyorum.

Alkış BARIŞ ifadesinde;

2000 yılında başlatılan ve Kent Konseyi görevi yapan Sivil İnsiyatife davet edildiğinde o zamanda belediye başkanı olan sanığın "BENİM FUZULİ İŞLERE AYIRACAK ZAMANIM YOK." diyerek ortaya koyduğu anlayışı bugünde aynen sürdürmektedir. Köksal beye katılıyorum. Belediye başkanı oyalama taktikleri ile şimdiye kadar denetimden kaçmayı başarmıştır.

Savunmalarını kabul etmiyorum. Cezalandırılmalarını istiyorum.

Daha sonra söz alan Cemalettin ÇAĞLAR ve Huriser Ece SOYSEV benzer beyanlarla savunmalarınn kabul edilebilir bir yanı olamdığını ve cezalandırılmaları gerektiğini ifade ettiler.

Duruşma 16/01/2015 saat 14.30'a bırakıldı.

Duruşmaya şikayetçi olarfak katılanlar bu duruşmada Hasan AKGÜN'ün NASIL BİR SAVUNMA YAPACAĞINI MERAK ETTİKLERİNİ söylediler.

Merak edenler duruşma tarihinde meraklarını giderebilirler. 


1048 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret47619